7:30, 9:30, 11:00, 12:30, 15:00 i 18:00

p.w. Narodzenia Najświętszej
Maryi Panny w Złotoryi

Historia parafii

Kościół zajmuje w historii i architekturze Złotoryi miejsce szczególne. Należy do zaledwie około dwudziestu miejskich kościołów parafialnych na Śląsku, których początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku.

Bardzo prawdopodobne, że jeszcze przed 1211 r., a więc w pierwszym dziesięcioleciu XIII wieku mieszkańcy złotej osady zaczęli budować w jej centrum kościół. Tu najwcześniej w Polsce zastosowano kilka elementów architektury, np. maswerki.

Budowę świątyni patronował Henryk Brodaty, który w 1211 roku nadał Złotoryi prawa miejskie. Potężny kształt kościół zawdzięcza rycerskiemu zakonowi joannitów. Zwracają uwagę m.in.: portale (gotycki i romański), renesansowa ambonaepitafia oraz empory i ołtarz z XVII w. i XVIII w.

Ze szczytu wieży podziwiać można panoramę miasta,Pogórza KaczawskiegoGór Kaczawskich i Karkonoszy, stąd rozlega się hejnał miejski. Do wnętrza zaprasza także wystawa o dziejach kościoła i renesansowym gimnazjum Valentina Trozendorfa. Symboliczny nagrobek tego najwybitniejszego złotoryjanina (pochowanego w Legnicy) znajduje się w prezbiterium.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi została erygowana (założona) 28 czerwca 2000r. w wyniku podziału parafii złotoryjskiej.

Należy do dekanatu złotoryjskiego w diecezji legnickiej.

Z dniem 28 czerwca R.P. 2014 we wspomnienie Niepokalanego Serca NMP kościół parafialny pw. NNMP w Złotoryi Dekretem Administratora Apostolskiego Diecezji Legnickiej Biskupa Stefana Cichego został ustanowiony Lokalnym Sanktuarium Maryjnym w Diecezji Legnickiej.

OGŁOSZENIA - XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA

13.10.2024

1. Dzisiaj jest Niedziela Papieska. Po każdej Mszy św. można złożyć do puszki ofiary na stypendia dla zdolnej młodzieży pochodzącej z ubogich terenów. Jest to żywy pomnik wystawiony św. Janowi Pawłowi II. W tym roku ten dzień odbywa się pod hasłem „św. Jan Paweł II - Ewangelia starości i cierpienia.”

2. W poniedziałek odbędzie się dzień skupienia dla Straży Honorowej NSPJ. Dzień ten związany jest z jubileuszem 350-lecia wielkich objawień Bożego Serca św. Małgorzacie Marii Alacoque. Straż Honorowa przy naszej parafii zaprasza wszystkich członków, chętnych, sympatyków na dzień modlitwy. Początek o godz. 12:00, a zakończenie uroczystą Mszą św. o godz. 18:00. Szczegółowy plan wywieszony jest w gablocie. Serdecznie zapraszamy.
Tego samego dnia będą wydawane produkty żywnościowe w godz. od 9:00 do 11:00 dla osób ze zaświadczeniami z MOPS i GOPS.

3. Październik to jest miesiąc poświęcony modlitwie różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwo różańcowe. Przez cały październik będziemy modlić się w ten sposób. Początek tego nabożeństwa będzie każdego dnia o godz. 17:30. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św. szczególnie zapraszamy na tę modlitwę. Będziemy się jej uczyć. Dzieci będą zbierać obrazki, które będą sobie wklejać. Na koniec tego miesiąca będziemy losować nagrody.

Porządek Modlitwy Różańcowej
w październiku

Poniedziałek – Żywy Różaniec

Wtorek – Kandydaci do Bierzmowania i młodzież Szkoły Średniej

Środa – Dzieci Szkoły Podstawowej

Czwartek – Liturgiczna Służba Ołtarza

Piątek – Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym

Sobota – Straż Honorowa i Towarzystwo Przyjaciół Seminarium

Niedziela - Odnowa w Duchu Świętym

4. Kurs Przedmałżeński rozpocznie się wtedy, kiedy zgłosi się więcej par narzeczonych, prosimy o zgłaszanie się telefoniczne do dk. Wojciecha. Numer telefonu znajdziemy u Pana Kościelnego.

5. We wtorek o godz. 16:30 zapraszamy młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania na spotkanie formacyjne do Auli w Domu Parafialnym.

6. Za tydzień w sobotę i w Niedzielę odbędzie się Forum Charyzmatyczne w Domu Słowa. Więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej.

7. W tym tygodniu wspominany:

We wtorek – św. Teresy od Jezusa, dziewicy i doktora Kościoła
W środę – Uroczystość św. Jadwigi Śląskiej, głównej Patronki Śląska
W czwartek - św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
W piątek – święto św. Łukasza, Ewangelisty.

8. W zakrystii można nabyć kalendarz na nowy rok w cenie 8 zł. Są już wyłożone kartki wypominkowe. Prosimy o czytelne wypisywanie imion zmarłych, najlepiej w pierwszej osobie liczby pojedynczej. Prosimy także o wpisanie nazwy ulicy, z której pochodzi wypominek. Modlić się będziemy według porządku ulic. Ofiary zbierane przy tej okazji przeznaczone będą na malowanie kościoła.
Na skarbonie znajdziemy także koperty na ogrzewanie kościoła. Przygotowujemy się do okresu grzewczego. Mam nadzieje, że będziemy mogli ogrzewać kościół w tym roku.
Jest też nowa księga intencji, zachęcamy do rezerwacji terminów Mszy św. zwłaszcza z okazji jubileuszów, rocznic i innych ważnych uroczystości rodzinnych.

9. Wszystkim ofiarodawcom, tym którym dobro naszej wspólnoty parafialnej leży na sercu, osobom modlącym się za parafię składam serdeczne - Bóg zapłać, zapewniam jednocześnie o modlitwie za Was, a Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia życzę błogosławieństwa Bożego.

Napisz wiadomość!

Dane kontaktowe

Rzymsko-Katolicka Parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes

Ul. Chopina 1 A (plebania)