Tel. (76) 8787879

Ul. Chopina 1 A (plebania) | Ul. Niepodległości 8 (kościół)

Kapelan szpitala:  tel. +48 459 594 785

Msze święte:

  • Niedziele i święta: 7.30; 9.30; 11.00; 12.30;
    15.00 i 18.00
  • Dni powszednie: 6.30 i 18.00

Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes

Rzymsko-Katolicka Parafia
p.w. Narodzenia Najświętszej
Maryi Panny w Złotoryi

Historia parafii

Kościół zajmuje w historii i architekturze Złotoryi miejsce szczególne. Należy do zaledwie około dwudziestu miejskich kościołów parafialnych na Śląsku, których początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku.

Bardzo prawdopodobne, że jeszcze przed 1211 r., a więc w pierwszym dziesięcioleciu XIII wieku mieszkańcy złotej osady zaczęli budować w jej centrum kościół. Tu najwcześniej w Polsce zastosowano kilka elementów architektury, np. maswerki.

Budowę świątyni patronował Henryk Brodaty, który w 1211 roku nadał Złotoryi prawa miejskie. Potężny kształt kościół zawdzięcza rycerskiemu zakonowi joannitów. Zwracają uwagę m.in.: portale (gotycki i romański), renesansowa ambonaepitafia oraz empory i ołtarz z XVII w. i XVIII w. 

Ze szczytu wieży podziwiać można panoramę miasta,Pogórza KaczawskiegoGór Kaczawskich i Karkonoszy, stąd rozlega się hejnał miejski. Do wnętrza zaprasza także wystawa o dziejach kościoła i renesansowym gimnazjum Valentina Trozendorfa. Symboliczny nagrobek tego najwybitniejszego złotoryjanina (pochowanego w Legnicy) znajduje się w prezbiterium.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi została erygowana (założona) 28 czerwca 2000r. w wyniku podziału parafii złotoryjskiej.

Należy do dekanatu złotoryjskiego w diecezji legnickiej.

Z dniem 28 czerwca R.P. 2014 we wspomnienie Niepokalanego Serca NMP kościół parafialny pw. NNMP w Złotoryi Dekretem Administratora Apostolskiego Diecezji Legnickiej Biskupa Stefana Cichego został ustanowiony Lokalnym Sanktuarium Maryjnym w Diecezji Legnickiej.

OGŁOSZENIA

OGŁOSZENIA NA XIV NIEDZIELĘ ZWYKŁA
07.07.2024

1. Dzisiaj przypada Pierwsza Niedziela Miesiąca, po Mszy św. z godz. 12:30 nastąpi zmiana Tajemnic Żywego Różańca.

2. Rozpoczął się czas wakacyjny dla dzieci i młodzieży. Przypominamy wszystkim, że od Pana Boga nie ma wakacji. Prosimy rodziców i dziadków, aby przypilnowali, aby dzieci uczestniczyły w każdą Niedzielę we Mszy Św.

3. W czwartek przypada 11 dzień miesiąca. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18:00, która będzie połączona z udzielaniem Sakramentu Chorych, procesją z figurką Matki Bożej z Lourdes. Po Mszy św. odbędzie się adoracja i modlitwa o uzdrowienie. Na koniec zostaną egzorcyzmowane woda, sól, olej i pobłogosławione dewocjonalia. Będzie także przed Mszą św. okazja do Spowiedzi.

4.W tym tygodniu wspominany:
- w poniedziałek św. Jana z Dukli, prezbitera.
- w czwartek święto św. Benedykta, Opata i Patrona Europy
- w piątek św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika
- w sobotę św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta.

5.W naszej diecezji odbywają się rekolekcje przeznaczone dla rodziców, którzy cierpią z powodu straty dziecka. Jeśli ktoś z rodziców szuka pomocy w przejściu przez ten najtrudniejszy etap życia to warto zgłosić się na rekolekcje pt. Ja jestem z wami. Odbywać się będą one w Dum Słowa od 20 do 22 września w Legnicy. Szczegóły znajdziemy na plakacie oraz numer telefonu i adres email, aby się można było skontaktować i zapisać.

6.Przypominamy o stałych nabożeństwach połączonych z Mszą Św. W środę Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i w piątek do Miłosierdzia Bożego.

7.W okresie wakacyjnym – w lipcu i sierpniu - kancelaria parafialna będzie nieczynna. Prosimy w sprawach pilnych zgłaszać się po Mszy św. wieczornej w tygodniu.

8.Biuro Radia Maryja w Legnicy organizuje dnia 14.07.24r. coroczną Pielgrzymkę Radia Maryja na Jasną Górę. Wyjazd o godz. 3.00 nad ranem spod ZOK-u w Złotoryi. Szczegóły na tablicy ogłoszeń wraz z numerem telefonu, pod którym można się zapisać. Koszt- 100 zł.

9. Ruszyły zapisy na 32. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach od 27 lipca do 05 sierpnia. Zapisywać można się przez diecezjalną stronę internetową. Można także uczestniczyć duchowo. Materiały do uczestnictwa duchowego możemy zakupić w zakrystii. Koszt 25 zł. Pielgrzymka odbędzie się pod hasłem „Nie jesteś sam” - w nawiązaniu do hasła roku duszpasterskiego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

10. We wrześniu zapraszamy na autokarową pielgrzymkę do sanktuariów: Lourdes, La Salette, Paryża i innych ciekawych miejsc we Francji. Zapisy i szczegóły na plakatach. Jest jeszcze 20 miejsc.

11. Wszystkim ofiarodawcom, tym którym dobro naszej wspólnoty parafialnej leży na sercu, osobom modlącym się za parafię składam serdeczne - Bóg zapłać, zapewniam jednocześnie o modlitwie za Was, a Solenizantom i Jubilatom tego tygodnia życzę błogosławieństwa Bożego.

 

Wyślij wiadomość

Dane kontaktowe

Rzymsko-Katolicka Parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes

Ul. Chopina 1 A (plebania)
Ul. Niepodległości 8 (kościół)
59-500 Złotoryja

Telefon
(76) 8787879

Email
sanktuarium.lourdes@gmail.com

Kancelaria parafialna jest czynna w tych godzinach (chyba że w ogłoszeniach podano inaczej):

  • Środa godzina 16.30 - 17.30
  • Czwartek godzina 9.00 - 10.00

Konto Parafii: PKO BP S.A. Złotoryja
NR 58102030170000260200226316
Regon 3907580016