Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes

p.w. Narodzenia Najświętszej
Maryi Panny w Złotoryi

Historia parafii

Kościół zajmuje w historii i architekturze Złotoryi miejsce szczególne. Należy do zaledwie około dwudziestu miejskich kościołów parafialnych na Śląsku, których początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku.

Bardzo prawdopodobne, że jeszcze przed 1211 r., a więc w pierwszym dziesięcioleciu XIII wieku mieszkańcy złotej osady zaczęli budować w jej centrum kościół. Tu najwcześniej w Polsce zastosowano kilka elementów architektury, np. maswerki.

Budowę świątyni patronował Henryk Brodaty, który w 1211 roku nadał Złotoryi prawa miejskie. Potężny kształt kościół zawdzięcza rycerskiemu zakonowi joannitów. Zwracają uwagę m.in.: portale (gotycki i romański), renesansowa ambonaepitafia oraz empory

i ołtarz z XVII w. i XVIII w. Ze szczytu wieży podziwiać można panoramę miasta,Pogórza KaczawskiegoGór Kaczawskich i Karkonoszy, stąd rozlega się hejnał miejski. Do wnętrza zaprasza także wystawa o dziejach kościoła i renesansowym gimnazjum Valentina Trozendorfa. Symboliczny nagrobek tego najwybitniejszego złotoryjanina (pochowanego w Legnicy) znajduje się w prezbiterium.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi została erygowana (założona) 28 czerwca 2000r. w wyniku podziału parafii złotoryjskiej.

Należy do dekanatu złotoryjskiego w diecezji legnickiej.

Z dniem 28 czerwca R.P. 2014 we wspomnienie Niepokalanego Serca NMP kościół parafialny pw. NNMP w Złotoryi Dekretem Administratora Apostolskiego Diecezji Legnickiej Biskupa Stefana Cichego został ustanowiony Lokalnym Sanktuarium Maryjnym w Diecezji Legnickiej.

NA NIEDZIELĘ MIŁOSIERDZIA - 24.04.2022

• W dzisiejszą niedzielę przeżywamy Święto Bożego Miłosierdzia. Zachęcamy, by w swoich domach o godz. 15.00 odmówić przy zapalonej świecy Caritas Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
  • W poniedziałek od godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym, a następnie Msza św. o godz. 18.00.
  • W tym tygodniu we wtorek, środę i piątek o godz. 16.30 próby liturgiczne dla dzieci przygotowujące do Pierwszej Komunii Świętej. Próby dla dzieci rocznicowych odbędą się w przyszłym tygodniu w środę i czwartek o godz. 15.45.
  • W środę o godz. 17.00 w auli Domu Parafialnego odbędzie się nabór chętnych do chóru parafialnego.
  • W środę po wieczornej Mszy św. w kościele spotkanie dla kandydatów przed przyjęcie Sakramentu Bierzmowania.
  • W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 12.30 zmiana Tajemnic Żywego Różańca.
  • W ostatni czwartek miesiąca zapraszamy na nabożeństwo i Mszę św. przez wstawiennictwo św. Józefa o godz. 18.00. Intencje możemy zamawiać w zakrystii.
  • W naszej parafii od niedzieli 8 maja będą przeprowadzone Misje święte, które potrwają do piątku 13 maja. Program podamy w najbliższym czasie.
  • Nasza parafia organizuje kolejny jednodniowy wyjazd na pielgrzymko-wycieczkę, który odbędzie się w sobotę 11 czerwca do Wambierzyc i Polanicy Zdrój. W programie mdz. in. odwiedziny Sanktuarium w Wambierzycach oraz Muzeum Misyjnego w Polanicy Zdrój. Cena przejazdu wraz z posiłkiem z grilla to 70 zł. Zapisy u diakona Wojciecha albo w zakrystii.
  • Na plakacie w gablocie parafialnej umieszczony jest program „Złotoryjskiej Majówki”. Szczególnie zapraszamy na obchody patriotyczne 3 maja. O godz. 12.30 w naszym kościele odbędzie się Msza św. w intencji Ojczyzny.
  • Zachęcamy do śledzenia stałych relacji i wydarzeń parafialnych na fanpage Facebooka naszej wspólnoty parafialnej oraz na naszej stronie internetowej
    • Kancelaria parafialna czynna w poniedziałek 8.30-9.30 oraz we
      wtorek 16.00-17.30.

Wyślij wiadomość